Hollywoodhåret


Det är lite svårt att förklara hur han gjorde. Men man använder sig av stora locktänger. Man kan ha två olika storlekar på dem så att det ser mer naturligt ut. Man kan även använda sig av plattång när man gör dessa snygga lockar, men idag testade vi med locktång, för att lära oss olika tekniker!
Du börjar längst in vid botten, precis som du gör när du lockar håret vanligt. Då börjar du ju på "toppen" och rullar uppåt. Nu börjar du i botten och "drar ut" locktången kanske 5-6 cm så den är på längden. Då rullar du in den mot botten, håller kvar i 3-4 sek. och sedan drar du försiktigt ut den mot topparna, rullar in igen (dock inte lika långt in), håller. drar ut, rullar in och sedan lossar du försiktigt på tången. Och vips så får du en skitsnygg lock. Gå igenom hela håret! Kanske inte den bästa förklaringen, men fråga gärna om det är något ni undrar. Obs! Har ni löshår? Gör lodräta indelningar eftersom det smälter samman med ditt egna hår mycket snyggare!
Imorgon ska jag få färga en utväxt på en frisör på salongen. Hon gick i min skola förra året, så hon är en nybliven frisör, men redan fantastiskt duktig. Så det blir lite bottenfärg imorrn och även olika locktekniker tror jag. Vill testa att göra änglalockar och afrolockar! Och på torsdag ska jag klippa min kusins mamma, och på fredag blir det min moster jag utsätter för mina vassa saxar! Moahaa
Skitsnygg frisyr

Någon som vet hur man gör denna snygga frisyr?!
Dålig uppdatering
armband
Är dom inte sjukt snygga? Tänk hur fräscht det blir sedan till sommaren när man fått lite färg också. Finns att köpa på Carpe Diem i Växjö för cirka 60 kr.

Keratinvaxslingor

Min spegel var visst lite skitig. hehe.

glaad yazi!
Grattis älskling!
Praktik, dag 2
Tyvärr blev det inte att göra löshåret idag, då hon inte hann det, för hon hade en kund, som tog lite längre tid än vad hon trott. Så det blir på torsdag istället. Nu är det spikat. Klockan 9. (äntligen)
Well, snart så ska jag hem till min måmå moffa och fira min moster lite smått eftersom hon fyller år idag. Det blir nog lite tårta och lite så. Så vi hörs senare babes! PUSS
Ps. Bilden i förra inlägget är en bild på när jag precis gjort mitt löshår. Jag har lite längre än axellångt hår av mig självt :) och nej, det är inte jobbigt att ha långt hår! Jag har haft kort hår i så många år, så jag är bara glad när jag har löshår i!
Praktik/löshår
Det blir även till att göra löshåret idag som görs med keratinvaxslingor. Jag längtar. Nej, nu måste jag kila, bussen går om tio minuter!

Ha en bra dag :) . PUSS!
Grattis Louise med familj
What about if that was you

Nu till saken.
Nu är det så att Darin har gjort en låt i samarbete med friends. Jag tycker detta är otroligt bra. Låten är så himla fantastisk. Den får mig att bli tårögd. Orden...texten är så himla vacker, jag har lyssnat på den om och om igen i cirka en halvtimme, och den får mig fortfarande att rysa. Bara lyssna på texten så får ni själva se. Darins otroliga röst och den fina melodin bidrar ju också såklart till knottrorna på armarna.
Lyssna på låten här:
Texten:
Just imagine how you feel
If you would be the one they're picking on
Would you would you be the who's gonna stand up strong
Honestly
Would you let us lie break down and cry, oh
Would you would you would you
Never let nobody step on your right
What if it was your brother sister mother father child
Then would it still be cool
Why can't you see your words are hurting
Everybody deserves to be themselves and no one else
So think before you move
What about if that was you
That would the victim (victim)
Of the critisism and they treated you that cruel
What about if that was you
That would be bullied (bullied)
How would you feel if they were doing it to you
What about if that was you
How would you would you would you feel
Honestly
How would you would you would you feel
If they were doing it to you
Just imagine how you would feel
If everybody always laughed at you
Would you would you would you
They think it's okey with me and you
If you were me
And the people 'round you were having you down now
Would you would you would you
Like if they did that to you
Gå gärna in på friends hemsida och läs mer om detta.
Inget paradis
I helgen har det varit dåligt med bloggandet för min del. Jag har gjort andra saker som tagit upp tiden helt enkelt. Igår vaknade jag upp bredvid min älskling och det var jättemys. Vi åt en god frukost och åkte sedan hem till honom. Innan dess lämnade vi hans schema inför sommaren, hur han ska jobba och så. Gud vad jag längtar till sommaren alltså, någon mer? ;) Hursomhelst så skulle min älskling spela match så jag följde med och var stöd, tyvärr så förlorade dem mot några spända killar, men de är ändå vidare i gruppen..så det gjorde ju inte så mycket! Vi hann även med en promenad vid sjön i det fina, soliga vädret. Underbart var det. :)
Senare på kvällen blev det Robinson och en stor buffé som bestod av mängder av olika godisar, chips, dipp, morotsstavar, läsk osv. Det var hur mysigt som helst. Det var dock inget paradis för deltagarna, som de hade trott. De hade ju typ förväntat sig vita stränder och klarblått vatten. Kunna ligga och sola, bli bruna, mysa och pussas. Men hallå detta är Robinson! Det ska inte vara mysigt och sådär. Haha, såg ni vad avslöjade de blev. Mika och Misha...de hade inte trott att någon sett dem ligga och mysa, så dem nekade allt. Ojojoj vad dem skämdes. Haha. Så kul var det. Oskar och jag dog, nästan.
Efter en lång härlig sovmorgon så sitter jag nu här och bloggar medans älskligen sover. Det är typ 3096823059nde gången han somnar om idag. Får nog väcka honom nu om det ska bli något gjort idag. Ska nog hjälpa han med lite körkortsteori så att han kan ta körkort någon gång! Min fina Oskar.
Nej, ha en bra dag sötnosar, så hörs vi lite senare, tänkte komma med lite sminktips då!
PUSS
Nitendo wii

Min underbara pojkvän och världens sötaste lillebror spelar tennis och bowling.

Min fina Oskar! Och nej, han är inte 53, han är 18.
Fredag
Efter skolan var jag nere med älskling på radion och sedan blev det en snabbis på willys för att köpa godis och chips. Sedan fick vi skjuts hem av hans snälla mamma och så åt vi lite mumsig tacos. Nu blir det mys för hela slanten, let's dance och sen film förmodligen. Men måste väcka min sötnos först, han ligger här och sover, den lilla sömntutan. Mihi.
Vad ska ni göra ikväll? Puss!
Vårda dina händer!
Något som är väldigt vackert är välvårdade händer. För det något av det äckligaste som finns är skit under naglarna, trasiga nagelband och sår runt naglarna. Så här kommer lite tips för er med fula naglar/händer.
Du behöver absolut inte ha konstnaglar för att få vackra naglar utan du kan lätt fixa hemma.
- Testa hårform (mot hud, hår och naglar). Mot nagelbitare, sköra naglar som lätt skivar sig. Funkar även utmärkt till håret.
- Investera i ett stopp och väx om du är nagelbitare. Ingen gillar nedbitna smutsiga naglar. Ofräscht!
- Ska du på fest, eller vill bara känna dig extra fräsch, köp lösnaglar, finns billigt på h&m och håller bra!
- Du kan även göra nagelförlängning, som gör att dina naglar växer medans du har material på din egen nagel(konstnagel). Dock blir detta till en dyr vana om du vill sluta bita. Obs! Detta skadar inte din egen nagel.
- Har du långa naglar, eller har du lyckats sluta bita? Fila dina naglar i önskad längd och form!
- Hitta ett nagellack i din favoritfärg och lacka på! Tips på färger: neonfärger, lila, glittrigt, svart, ljusrosa, eller fransk manikyr.
- Använd nagelolja och handkräm.
- Massera in oljan på naglarna och nagelbanden och smörj in händerna ordentligt. Massera!
- Köp snygga ringar i olika färger för att dra uppmärksamheten mot dina nya fräscha händer.


Såhär ser mina naglar ut för tillfället, förstärkning i gele (fransk manikyr). Detta är alltså min egen nagel med materia på. Inga lösnaglar, även om det också är ett bra alternativ!
Stor, söt ring i ljus/mörklila!
Vill ni ha mer skönhetstips/sminktips? Eller bara tips i allmänhet? Kom gärna med förslag.. =)
GODNATTPUSSAR!
Shoes

Såg att dem fått in dessa söta skor i olika färger på nelly.com. På nelly hittar du dem blåa, rosa och gula och de orangea finns på gojane.com! Vilka tycker ni är snyggast? Själv älskar/har jag de rosa!





